Rehabilitáció csak online elérhető

E-mail: paleomedicina@gmail.com

Clemens Zsófia agykutatónak sikerült felkavarnia a tudományos állóvizet C-vitamin ügyben. Örülünk, ha szakmai vita bontakozik ki.


Cikkünk, ami pezsgést hozott C-vitamin ügyben, határozottan felborzolta a kedélyeket. Népszerű lett a téma, ami abból is látszik, hogy kutatócsoportunk vezetőjével készített interjút 5 nap alatt majdnem 122 000 érdeklődő olvasta el. De még többet mond, hogy szakmai fórumokon is foglalkoztak vele. Azóta, hogy csak a legérdekesebbeket említsem, farmakológusok, biokémia professzor és onkológus is megszólalt a témában. Magát szakembernek feltüntető, de valójában nem egészen kompetens orvosok is.  Azon a héten Dr. Clemens Zsófia a legolvasottabb kutató volt Magyarországról a Researchgate webfelületén.


A szakmai kommentelők és különböző sajtóorgánunokban reflektálók közül, néhányan úgy tettek, mintha a tudományos cikket ők írták volna, és eddig is természetes lett volna orvosi körökben, hogy például daganatos betegségek esetén nincs haszna a C-vitaminnak, illetve bizonyos esetekben komoly veszélyt jelenthet. Január elejéig, míg cikkünk nem jelent meg, nem igazán hallottuk ezeket a kijelentéseket. A daganatos betegek általában azt a tanácsot kapják, hogy nyugodtan használjanak C-vitamint, ha nem is a méregdrága intravénás formában.


Clemens Zsófia eredeti tudományos cikke, amelyre az interjú épült, az Egyesült Államok egyik orvostudományi lapjában jelent meg, lényegében arról szólt:


1. hogy az ember evolúciós kereteit figyelembe véve, nem a növényekben kell keresnünk az ember számára nélkülözhetetlen C-vitamint.
2. és eddig egyetlen orvostudományi vizsgálat sem bizonyította, hogy a kiegészítőként szedett C-vitamin hatékony lenne, akárcsak a náthában, vagy a daganatos betegségek gyógyításában. Konkrétan nincs haszna a bekapkodott C-vitaminnak.

Ez két olyan állítás, ami, ha a C-vitamonról beszélünk, igencsak furán hangozhat.


Magán és Paleomedicinás elérhetőségeinken is rengeteg visszajelzés érkezett. Kaptunk hideget-meleget is, de ma már ott tartunk, hogy szakmai körökben legalább a 2. ponttal egyetértenek, más fórumokon megkérdezett szakemberek is.
Örömmel láttuk, hogy a sajtó szereplői sorra kérdeztek meg, általuk releváns szereplőnek tartott kutatókat, orvosokat. Azt nyilván lehet vitatni, ki milyen mértékben kompetens a kérdésben.
Szakmai cáfolatok nem születtek, nem is születhettek. Ha valaki átnézi a C-vitaminnal kapcsolatos valóban tudományos szakirodalmat, csak egyféle következtetésre juthat. Arra amire kutatócsoportunk is jutott. Érzelmi alapon annál többen kritizálták Clemens Zsófiát. A tudományt azonban nem szabad érzelmi alapon megközelíteni., mert téves és rossz szakmai álláspont lehet a vége. 
A legutóbbi reakciókban egy kutató és egy klinikus is alátámasztotta azt a nagy port felvert kijelentésünket, hogy nincs értelme C-vitamint szedni még daganatos betegségek esetén sem, sőt bizonyos esetekben akár káros is lehet.
Nem vagyunk telhetetlenek, a magunk részéről örülünk, hogy tisztul a víz a pohárban, és ebben jelentős részünk lehet.


Más oldalról, viszont, mivel sokan nem értették meg, ezért ismét szeretnénk rámutatni, hogy miért nem mindegy, hogy növényi vagy állati C-vitamin jut a szervezetünkbe. Ebben a kérdésben úgy tűnik, még mindig sok megalapozatlan vélemény lát napvilágot. 

1. A növényekben vannak olyan anyagok, amelyek a C-vitamin felszívódását kifejezetten gátolják, mint például a polifenolok. A polifenolok, bár rendelkeznek antioxidáns tulajdonságokkal, ettől még egyáltalán nem veszélytelenek.

2. A C-vitamin és a glükóz között, mivel molekulaszerkezetüket tekintve hasonló molekulák, kompetitív antagonizmus áll fenn. Ez azt jelenti, hogy a glükóz gátolja a C-vitamin felszívódását és a szervezeten belüli hasznosulását. Mivel a gyümölcs és a zöldségek nagy mennyiségű szénhidrát környezetében tartalmazzák a C-vitamint, ezért nem tekinthetők megfelelő C-vitamin forrásnak.

3. Erről a pontról viszonylag kevesen hallottak, de annál inkább érdemes megjegyezni, hogy a növényekben rengeteg biológiailag aktív fehérje van, ami alacsony fokú, de szervezetszintű gyulladást, végső soron pedig önálló autoimmun kórképeket is képesek generálni. Ha ezzekel jut szervezetünkbe a C-vitamin (pl.: citrom, káposzta, alma, körte), akkor képletesen olyan, mintha ciánnal vennénk be a C-vitamint. Jó példa erre a gyilkosgalóca, sok minden jó van benne, magnézium, kalcium, mangán stb , de ott az a fránya amatoxin és fallotoxin, amitől meghalunk. Egyébként ez utóbbiak is fehérjék, ugyanúgy mint például a gabonalektinek és más növényi fehérjék, melyek a bulvártudományos híresztelésekkel ellentétben egyáltalán nem veszélytelenek.

 


Persze a paprikában is van C-vitamin, csak éppen van kapszaicin is, ami jelentős mértékben járul hozzá például a bél- és szervezetünk gyulladásos reakcióinak kialakulásához. (Tudják kétszer csíp, ami egyáltalán nem természetes és nem is ártatlan folyamatok következménye.) A nem csípős paprikában is vannak egyéb biológiailag aktív fehérjék, melyek alkalmasint megkeseríthetik a napjainkat. Ezen összefüggések azonban még nem széleskörűen elterjedtek, sem a kutatók, sem a klinikusok között, nem általánosan ismertek. Itt egy tudományos munka az esetleges káros növényi hatások értelmezését segítendő.


Vagyis nem igaz az az állítás, hogy mindegy miből jut a C-vitamin szervezetünkbe.

A növények fogyasztásának egyébként is vannak kockázatai, így van ez a C-vitamin kapcsán is.

Mi továbbra is azt javasoljuk, hogy állati eredetű élelmi anyagokból szerezzük be szükséges vitaminjainkat.

 

Clemens Zsófiával elhangzott rádióinterjúk paleo-ketogén étrend és C-vitaminnal kapcsolatban, itt és itt visszakereshetők.

Clemens Zsófiának a Nézőpontváltó Egyesület oldalán A C-vitamin és a daganatos betegségek kapcsolatáról megjelent cikke itt olvasható.

 

Paleomedicina

A Paleomedicina munkacsoport kizárólag tudományos alapon végzi a tevékenységét. Semmilyen természetgyógyászati módszert nem használunk, ezektől elhatárolódunk. A Paleomedicina által képviselt irányzat, az evolúciós orvoslás, a valódi tudomány része. Nemzetközi orvosi szakfolyóiratokban megjelent közleményeinket itt olvashatják.

 

Kapcsolódó tartalmak

Are our pets dangerous? Are they able to transmit the coronavirus and cause disease? We now got a clear answer.
2021-01-09
    On several occasions, I have been asked by my acquaintances whether our pets, especially
Une crise de la vésicule biliaire, des calculs de la vésicule biliaire ou autre chose? Des symptômes de la vésicule biliaire pendant un régime paléo?
2020-12-09
  Les patients qui suivent le régime paléo-cétogène ne seront pas surpris
Initial consultations break
2020-11-17
We will have to take a break from initial consultations because of a creative leave. Click here, to
Charismatic Youtube influencers and science. Is it a good combination or not?
2020-11-05
There is a guy coming up with a bombastic video:   We have to say that Frank Tufano is right