Rehabilitáció csak online elérhető

E-mail: paleomedicina@gmail.com

Az évgyűrűk megszólalnak: kis antik jégkorszak 1500 évvel ezelőtt

 

A fák évgyűrű elemzése szerint Eurázsiában extrém módon csökkent a hőmérséklet i.sz. 536 és 660 között. Ez az időszak feltűnően egybeesik a Justinianus bizánci császárról elnevezett járvánnyal és a politikai felfordulás miatt meginduló népvándorlással Európában és Ázsiában  – írja egy nemzetközi kutatócsoport a Nature Geoscience nevű folyóiratban.

 

Az oroszországi Altaj hegység fái az éghajlat drasztikus lehűlésére utalnak 1500 évvel ezelőtt. Fotó: Vladimir S. Myglan

 

Ulf Büntgen dendroklimatológusnak és munkatársainak sikerült az elmúlt 2000 évre visszamenőleg meghatározni a közép-ázsiai nyári hőmérsékleteket. A méréseket az oroszországi Altaj hegységben talált elhalt fák évgyűrűire alapozták. "Ezek az eredmények kiegészítik az Európában, az Alpokban 2500 évre visszanyúló klímakutatásokat. A közép-ázsiai hőmérsékletek nagy mértékben hasonlítanak az Alpokban az elmúlt 2000 év során előforduló hőmérsékletekre” –  állítja Ulf Büngten.

Ezeknek az öreg fáknak az évgyűrűi a múlt bármely évének nyári hőmérsékletét elárulják. A kutatókat különösen meglepte az i.sz. 6. században a fák évgyűrűiből kiolvasott hideg periódus. Ez a hideg hosszabb, kiterjedése pedig nagyobb volt a „kis jégkorszak”-ként ismert hűvös időszaknál (a 13-19. századokban). Ez volt az északi félteke legnagyobb lehűlése az elmúlt 2000 évben – magyarázza Büntgen.

 

Az Altaj hegységben az öreg fák segítségével rekonstruálni lehetett az elmúlt 2000 évre jellemző eurázsiai nyári hőmérsékleteket. Fotó:  Vladimir S. Myglan

 

Klíma és kultúra

Az i.sz. 536. és 660. közötti időszakot a kutatók késői antik kis jégkorszaknak (Late Antique Little Ice Age: LALIA) nevezik a történészek által késői antik kornak nevezett történelmi időszak nevét kölcsönvéve. A lehűlés három vulkán kitörésének köszönhető, i.sz. 536-ban, 540-ben és 547-ben, amihez hozzájárult a naptevékenység erre az időszakra eső minimuma, és időben elnyújtotta az óceánok kiegyenlítő hatása.

A történészek, nyelvészek és természettudósok ezt az időszakot az általános társadalmi zűrzavar és felfordulás időszakaként ismerik. Egy éhínséget követően a Justinianus bizánci császárról elnevezett járvány ütötte fel a fejét i.sz. 541. és 543. között, amely a következő századokban többmillió áldozatot szedett, és valószínűleg a Kelet-Római birodalom bukásához is hozzájárult.

A késő antik kis jégkorszak (LALILA) i. sz. 536-ban kezdődött. A hőmérséklet csökkenés (világoskékkel kiemelve) jól látszik a rekonstruált nyári hőmérsékletek ábrázolásán (grafika: Ulf Büntgen)

 

Népvándorlás

Az ősszláv nyelvet beszélő népcsoportok érkeztek feltételezhetően a Kárpátokból, és telepedtek le a mai Európa rómaiak által elhagyott keleti területeire. A kutatók szerint a hűvös időszak elősegítette az Arab Birodalom Közel-Keleten való terjeszkedését. Az Arab félsziget csapadékosabbá vált, ami kedvezett a növényzetnek, amivel az arab hadsereg által használt tevecsordákat táplálni tudták.

A hűvösebb területeken egyes népcsoportok Kína felé keletre vándoroltak, valószínűleg a közép-ázsiai legelők hiánya miatt. Ennek eredményeképp ellenségeskedés ütötte fel a fejét az észak-kínai nomád népcsoportok és a helyi erők között. Majd a sztyeppei népcsoportok és a kelet-rómaiak alkotta szövetség meghódította az Újperzsa Birodalmat, amely összeomlott a támadás alatt.

 

Modernkori éghajlatváltozás

Noha a kutatók hangsúlyozzák, hogy a klímaváltozás és a társadalmi-politikai változások közötti összefüggéseket mindig óvatosan kell kezelni, azt írják, hogy a késői antik kis jégkorszak jól illeszkedik az ebben az időszakban Eurázsiában zajló átalakulásokhoz. Ulf Büntgen rámutat, hogy a vizsgálatuk példaként szolgál arra, hogy a hirtelen éghajlatváltozások hogyan változtathatnak meg fennálló politikai rendszereket. „Ma élő emberként is tanulhatunk az akkor zajló átlakulások sebességéről és méreteiről.” Amit a múlt éghajlatváltozásaiból megtudunk, az hozzájárulhat ahhoz, hogy a modernkori éghajlatváltozás kezelésére felkészülhessünk.

 

 

Forrás: Old trees reveal Late Antique Little Ice Age (LALIA) around 1,500 years ago

 

Fordította: dr. Clemens Zsófia
Agykutató, neurobiológus
Főbb szakterületei, epilepszia, ketózis élettana, alváskutatás. A Paleomedicina kutatóműhelyének megalapítója és szakmai vezetője

A cikk alapjául szolgáló eredeti cikk: Buentgen et. al, "Cooling and societal change during the Late Antique Little Ice Age from 536 to around 660 CE", Nature Geoscience, published online: 08 February 2016, DOI: 10.1038/NGEO2652

 

A Paleomedicina munkacsoport kizárólag tudományos alapon végzi a tevékenységét. Semmilyen természetgyógyászati módszert nem használunk, ezektől elhatárolódunk. A Paleomedicina által képviselt irányzat, az evolúciós orvoslás, a valódi tudomány része. Nemzetközi orvosi szakfolyóiratokban megjelent közleményeinket itt olvashatják.

Kapcsolódó tartalmak

Are our pets dangerous? Are they able to transmit the coronavirus and cause disease? We now got a clear answer.
2021-01-09
    On several occasions, I have been asked by my acquaintances whether our pets, especially
Une crise de la vésicule biliaire, des calculs de la vésicule biliaire ou autre chose? Des symptômes de la vésicule biliaire pendant un régime paléo?
2020-12-09
  Les patients qui suivent le régime paléo-cétogène ne seront pas surpris
Initial consultations break
2020-11-17
We will have to take a break from initial consultations because of a creative leave. Click here, to
Charismatic Youtube influencers and science. Is it a good combination or not?
2020-11-05
There is a guy coming up with a bombastic video:   We have to say that Frank Tufano is right