Rehabilitáció csak online elérhető

E-mail: paleomedicina@gmail.com

Vashiány és spenótmítosz: Popeye tévedett

 

Már nem csak a felnőtt háziorvosi praxisokban és belgyógyászati rendelőkben számít tömegesnek a vashiányos vérszegénység, hanem a gyerekgyógyászati rendelőkben is. A gyerekek körében a sápkórnak is nevezett kórkép egyre gyakoribb. A gyógyítás az akadémikus orvoslás szemszögéből kimerül a vaskészítmények, a folsav és a B12-vitamin adagolásában. Ezek persze nem hoznak végleges gyógyulást, legfeljebb átmeneti enyhe javulást. Az evolúciós orvoslás szemszögéből egyszerű a teljes gyógyulást hozó megoldás: a paleo-ketogén étrend akár egy hónap alatt is megszüntetheti a vashiányos vérszegénységet.

 

A vérszegénységet alapvetően két nagy csoportra tudjuk felosztani. A vérvesztéses vérszegénységre és a vérképzés okozta vérszegénységre. Az első esetben a vérvesztés forrásának diagnosztikai megoldása az esetek jelentős részében a megoldást is jelenti. A civilizációs betegségek között jó néhány van, amelynél szóba kerül a vérvesztés lehetősége a következményes vérszegénységgel. Ilyenek a bél- és hólyagrákok, a colitis ulcerosa (fekélyes vastagbél gyulladás) és a Crohn betegség. A második csoportot képző vérképzési elégtelenség sokkal gyakoribb, mint a vérvesztés okozta vérszegénység, és ebben a csoportban is a vashiányos vérszegénység vezet magasan a többi vérképzési rendellenesség előtt. Statisztikai adatok szerint a teljes népesség körében nagyjából 10-12 % a kórkép előfordulása Magyarországon, de a WHO adatai szerint egyes népességekben eléri a 30%-ot is. Magyarországon több embert érint, mint a cukorbetegség. Az elmúlt évtizedben egyre több gyermeket látunk, akiknél felmerülhet a vashiányos vérszegénység lehetősége a rendelőben elhangzó panaszok alapján.

 

A tünetek jellegzetesek, nem specifikusak, de könnyen felismerhetőek. A leggyakrabban a fáradékonysággal, gyengeségérzéssel találkozunk. További panaszként az álmatlanság, fülzúgás, látási zavarok, szédülés, fejfájás, ájulás-érzés jelentkezhet. Sápadt bőr, hányinger, hasmenés, fulladásérzés társulhat a súlyos esetekben. Ilyen tünetek jelentkezésekor az esetek többségében a laboratóriumi vizsgálatok igazolják a vashiányos vérszegénység meglétét.

 

A panaszok azért alakulnak ki, mert a vasnak központi szerepe van az oxigénszállításban, a vörösvértestekben található haemoglobin révén. A haemoglobin fehérjékhez kötött ferri (azaz oxidált vas) vasmolekulákból épül fel. Ez a komplexum szállítja az oxigént a szövetekhez.

 

 

Vashiányos vérszegénység képe mikroszkóp alatt. A kép forrása:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Iron_deficiency_anemia_blood_film.jpg

 

A vörösvértestek folyamatosan megújulnak szervezetünkben (120 naponta a teljes vörösvértest készlet lecserélődik). Ha kevés szervezetünkben a vas, a pusztuló vörösvértestek helyett egyre kevesebb új képződik. Mivel a vashiányhoz általában a folsav és a B12-vitamin hiánya is társul, így a vörösvértestek átlagos térfogata is csökkenni fog, elváltozik az alakjuk. Lassan kialakul a vashiányos vérszegénységre jellemző általános vérkép.

 

A vasháztartással kapcsolatos laborparaméterek normál értékei:

  

Magyarázat
reticulocyta: a vörösvértestek megelőző alakja az érési folyamatban, MCV: a vörösvértestek átlagos térfogata, haematokcrit: a haemoglobin haem tartalma, haemoglobin: a vörösvértestek haemoglobin tartalma

 

A vashiány kialakulásának három oka lehet:

  • a táplálkozással kevés vas kerül a szervezetünkbe
  • a bekerült vas nem szívódik fel
  • ha szervezetünkben gyulladás zajlik,  a vas vérszintjét a szervezet drasztikusan csökkenti

 

Az esetek nagy részénél a első két ok nem különíthető el. A nyugati táplálkozásra jellemző, hogy mindkettővel számolnunk kell. A vas felszívódását sok élelmi anyag befolyásolja. Vannak, amelyek segítik és vannak, amelyek kifejezetten csökkentik a felszívódást. Az sem mindegy, hogy milyen vasról beszélünk. A növények úgynevezett, nem hem vasat tartalmaznak, felszívódásuk nehézkes. A húsok hem vasat tartalmaznak, és a felszívódásuk többszöröse a növények által tartalmazott vasnak. A húsok úgynevezett ferri vasat tartalmaznak, ez felszívódás és szállítás után be tudnak épülni azonnal a vérképzési folyamatba. Ezzel ellentétben a vasból mennyiségben is kevesebbet tartalmazó növények, alig felszívódó, nem hem vas, úgynevezett ferro vasat tartalmaznak, aminek még át kell alakulnia mielőtt a vérképzési folyamatba bekerül. Így a következtetés egészen könnyű, az állati eredetű vasforrások, hasznosulás tekintetében, messze megelőzik a növények által nyújtott lehetőségeket. Mindezeken túl a gyomor savas közege illetve a nyombél mucin tartalma a hem vasak felszívódását sokkal jobban segíti, mint a nem hem vasakét.

 

A vas felszívódási zavara általában nem önállóan jelentkezik. Szinte minden esetben megfigyelhető a B12-vitamin illetve a folsav hiánya. A nyugati táplálkozás egy sor veszélyt rejt magában a vas és a vérképzéshez egyébként elengedhetetlen anyagok felszívódását tekintve. Ezek közül a leglényegesebbek:

  • nem tartalmazza a szükséges mennyiségű vasat és B-vitaminokat
  • olyan anyagokat tartalmaz, amelyek meggátolják a vas felszívódását
  • az áteresztő bél szindróma (ÁBSZ) miatt a vas visszaáramlása a gyomor bél traktusba fokozott, így megnő a vasvesztés

 

Hogy miért csökken a vas szintje a vérben gyulladás esetén, egy kis magyarázatra szorul. A mechanizmus hozzáértők számára jól ismert: egy a májban termelődő fehérje, a hepcidin, a sejteken belül tartja a vasat, és nem engedi felszívódni a nyombélből és vékonybélből sem. Elvileg, ha teljesen egészségesen táplálkozunk, gyulladás egy esetben jöhet létre: fertőzések esetén. A kórokozók jelentős része vas nélkül nem tud szaporodni. Így immunrendszerünk védekezve a betolakodók ellen, "elvonja" a vashoz való hozzáférést a bennünket megtámadó kórokozótól.

 

Az akadémikus orvoslás jelenleg egyetlen módszert lát a kórkép javítására, mégpedig a vas, folsav és B12-vitamin mesterséges pótlását. Ez annyiban érthető, hogy a jelenleg hivatalos étrendi ajánlások követése vashiányos vérszegénységre hajlamosít. Az orvosi rendelvényre szedett vaskészítmények azonban veszélyeket rejtenek. Mint említettem, a ferro sóknak, amilyenek a gyógyszerként használt készítményekben is vannak, előbb át kell alakulniuk ferri sókká, hogy a vérképzésbe kerülve hasznosuljanak. Ezek a biokémiai folyamatok azonban szabad gyököket képeznek, amik úgynevezett lipid peroxidáció révén sejtkárosító hatásuk. Konkrétan a már eleve meglévő áteresztő bél szindrómát tovább súlyosbítják. A vaskészítmények túladagolhatóak, mérgezést okozva. A tünetek: fejfájás, székrekedés, vérnyomás-esés (ezt gyakran tapasztaljuk magas vastartalmú multivitamin készítmények szedésekor is), sokk, kóma és görcsrohamok kialakulása. Mindezek mellett a mesterséges vaspótlás csak átmeneti javulást okozhat, gyógyulást sohasem, hiszen a vashiány kiváltója a nyugati táplálkozás változatlan marad.

 

A paleo-ketogén étrend, mint sok más esetben, a vashiányos vérszegénység esetében is komplex megoldást jelent. A húsfogyasztás növelésével alapvetően elegendő vas kerül a tápcsatornába, ami hatékonyan fel is tud szívódni, hiszen a paelo-ketogén étrend pont azokat az anyagokat nem tartalmazza, amelyek gátolják a vas felszívódását. Ilyen, a vas felszívódását gátló anyagok a gabonalektinek, a burgonyában található szaponinok és a hüvelyes termésűekben található fitátok. És természetesen ne feledkezzünk el a tejtermékekről, amelyekről már a 80-as években gyanították a gyermekorvosok, hogy fogyasztásuk vérszegénységhez vezet. De ide tartoznak az oxalátok is, amelyek nagy mennyiségben vannak jelen a spenótban. A polifenolok szintén akadályozzák a vas felszívódását, bőven van belőlük a hüvelyesekben és a teában is.

 

Két hónap paleo-ketogén táplálkozás az esetek túlnyomó részében rendezi a vashiányos vérszegénységet. Megszűnik a fáradékonyság, a gyengeség, nő a teljesítőképesség. Az áteresztő bél szindróma visszarendeződésével pedig megszűnik a vas elvesztésének egyik útja. A paleo-ketogén táplálkozás mellett nem szükséges sem a vas, sem a folsav mesterséges pótlása.

 

Fontos, hogy ne csirke- és szárnyashúsokat együnk, hanem vörös-húsokat. Arra sem árt figyelnünk, hogy egyes vitaminkiegészítők is okozhatnak galibát. A túl sok C-vitamin (kiegészítő formájában) például csökkentheti a B12-vitamin szintjét, mivel a C-vitamin sajátos redoxtulajdonságai révén (elektrondonor), a B12-vitamint inaktív formává alakítja. Így nem árt óvatosnak lenni a különböző vitaminok szedésével sem.

 

Néhány élelmiszer vastartalma:


Hem tartalmú élelmiszerek:

 

 


Nem hem tartalmú élelmiszerek:

 

 

És végül egy érdekesség!

A spenót és más élelmiszerek vastartalmát Gustav von Bunge vizsgálta a 19. század végén. Állítólag jól mért, de mikor az anyagot kinyomtatták egy tizedes vesszővel odébb kúszott a szöveg. Így 3,5 mg helyett 35 mg állt a közleményben. Mire ez a baki általánosan ismertté vált Popeye már hirdette az igét. Tehát ez is egy tévhit volt, bár még ma is sokan biztosak a spenót, vas és Popeye összefüggéseiben.

 

   

Irodalomjegyzék


Umbreit J.N., Conrad M.E., Moore E.G., Latour L.F.: Iron absorption and cellular transport: The mobilferrin/paraferritin paradigm. Semin. Hematol., 1998;35:13-26.
Provan D.: Mechanism and management of iron deficiency anaemia. Brit. J. Haematol.1999;105:/Suppl 1/ 19-26.
http://www.dietetikamindenkinek.hu/vashiany_es_vashianyos_verszegenyseg_etrendi_kezelese.php
http://jn.nutrition.org/content/49/1/1.full.pdf
http://www.pirula.net/diakok/pediatria/hemoglobinmcvnormal.htm
http://www.szote.u-szeged.hu/in1st/eloadasok2/hu_V/03.pdf
The American Dietetic Association’s COMPLETE FOOD & NUTRITION GUIDE, 2nd ed. 2002. USDA National Nutrient Database
Kottler, L. és mtsai Arztliche Praxis 1975/27 1815.
http://paleomedicina.com/hu/paleoketogen-etrend

 

 

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Vaspótlás és fertőzések
Elment az esze? Paleózik és vitamint szed? És még a gyereknek is ad? Azonnal hagyja abba!
Pótoljuk-e a szelént vagy sem?
Antioxidánsok: egészségesen és fiatalon tartanak. Vagy mégsem?
Paleózik és görcsöl a lába?
Az agykutató szerint Szent-Györgyi ebben tévedett: nincs értelme C-vitamint szedni
Napfény vitamin - Vagy mégsem? A D-vitamin hiány valódi oka. 5 jótanács
Paleolit vitaminajánlás

 

 

 

Szerző: dr. Tóth Csaba
A szerző orvos, háziorvos, 20-éves belgyógyász és intenzív terápiás gyakorlattal, a Paleomedicina munkatársa


A Paleomedicina munkacsoport kizárólag tudományos alapon végzi a tevékenységét. Semmilyen természetgyógyászati módszert nem használunk, ezektől elhatárolódunk. A Paleomedicina által képviselt irányzat, az evolúciós orvoslás, a valódi tudomány része. Nemzetközi orvosi szakfolyóiratokban megjelent közleményeinket itt olvashatják.

 

Kapcsolódó tartalmak

Are our pets dangerous? Are they able to transmit the coronavirus and cause disease? We now got a clear answer.
2021-01-09
    On several occasions, I have been asked by my acquaintances whether our pets, especially
Une crise de la vésicule biliaire, des calculs de la vésicule biliaire ou autre chose? Des symptômes de la vésicule biliaire pendant un régime paléo?
2020-12-09
  Les patients qui suivent le régime paléo-cétogène ne seront pas surpris
Initial consultations break
2020-11-17
We will have to take a break from initial consultations because of a creative leave. Click here, to
Charismatic Youtube influencers and science. Is it a good combination or not?
2020-11-05
There is a guy coming up with a bombastic video:   We have to say that Frank Tufano is right