Rehabilitáció csak online elérhető

E-mail: paleomedicina@gmail.com

Pótoljuk-e a szelént vagy sem?

Christopher James Clark táplálkozási szakértő, író és szakács, Loren Cordain professzor munkacsoportjának tagja. Az ő írásának magyar fordítását olvashatják. Lényege, hogy bár a nyugati táplálkozás mellett végzett orvostudományi vizsgálatok azt mutatják, hogy bár kevesebb a szelén szervezetünkben, mint az optimális lenne, és ez megbetegítő tényező lehet, mégse kezdjünk el szelént bekapkodni, ha paleolit táplálkozást folytatunk. Két, számunkra fontos tanulságot fedezhetünk fel a cikkben:

1. A paleolit táplálkozás, (de főleg a paleo-ketogén étrend) teljes értékű táplálkozás lehet. A teljes értékű jelző azt jelenti, hogy biztosít számunkra minden szükséges tápanyagot, beleértve a mikroelemeket és a vitaminokat. Nincs szükség pénztárca-apasztó mesterségesen fejlesztett ásványi anyag vagy vitamin kiegészítőkre.

2. A nyugati táplálkozás mellett folytatott orvostudományi vizsgálatok eredményei relativizálódnak a paleo és paleo-ketogén táplálkozás mellett. Az írásból kivehető, hogy Loren Cordain munkatársának ez teljesen természetes. Azaz nem szabad ezeknek a tanulmányoknak a következtetéseit gondolkodás és kritika nélkül átfordítani a paleo és paleo-ketogén étrendi ajánlásaiba, vagyis semmi nem indokolja a szelén mesterséges úton történő pótlását paleolit táplálkozás mellett. Sajnos Magyarországon ennek a bölcsességnek egy-két önjelölt paleo „guru” híján van.

A szelén túladagolás lehetséges mellékhatásai: fáradékonyság, étvágytalanság, szédülés, hajhullás, körömrepedezettség, haspuffadás, zsibbadásérzések testszerte.

Amivel nem értünk egyet, az csupán annyi, hogy a magok helyett jobb az állati élelmi anyagokat előtérbe helyezni, mert mint látjuk, szelén azokban is van bőven. Persze azt sem szabad felednünk, hogy a paleo táplálkozás is csak akkor érvényesül maximálisan, ha létrejön a ketózis és elfeledjük a mézesmadzagokat, amit a kereskedelem ajánl nekünk paleo címszóval. Itt főleg a maglisztekből készült kenyerekre és süteményekre gondolok, túlzásba vitt gyümölcsfogyasztásra, mesterséges édesítőkre és egyéb feldolgozott élelmi anyagokra.

 


A SZELÉN PÓTLÁSA ÉS A PALEOLIT ÉTREND

 

Christopher James Clark: Selenium supplementation and the paleo diet
Forrás: thepaleodiet.com/selenium-supplementation-paleo-diet
Fordította: dr. Clemens Zsófia

 

A múlt hónapban megjelent egy vizsgálat az International Journal of Cancer c. folyóiratban, melyet a Newcastle Egyetem, a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség és az Ír Sebészkamara jegyzett. A vizsgálat eredménye szerint a szelén alacsony szintje a kolorektális (vastag- és végbél) daganatok magasabb előfordulásával járt együtt, valamint azt is megállapították, hogy az európaiak nagyobb kockázatnak vannak kitéve mint az Észak-Amerikában élők. Becslésük szerint a nyugat-európaiak vérében 80 mikrogramm szelén található, míg az észak-amerikaiakéban 110-170 mikrogramm. A szerzők ezt a különbséget az európai talaj alacsonyabb szelénszintjének tulajdonítják.

Mivel a kolorektális daganatok a második leggyakoribb rákhalálozási okot jelentik Európában (ugyanúgy, ahogy az Egyesült Államokban is) ez a vizsgálat érdeklődést keltett a szelén pótlásával kapcsolatban. John Hesketh, a Newcastle Egyetem professzora, a vizsgálat egyik vezetője a következőt állította: „Ez a vizsgálat, azt gondoljuk, erősen amellett szól, hogy érdemes lenne egy egész Európát érintő vizsgálatot végezni a szelén pótlásának hatásaival kapcsolatban.”

Hesketh ugyanakkor rámutatott, hogy a túl sok szelén mérgező, ami problematikussá teszi a szelén pótlását. „A szelénnel kapcsolatos nehézség”, mondja ő, hogy nagyon keskeny az a sáv ami az elégtelen és a toxikus koncentráció között van.

Tulajdonképpen, mi is a szelén? Miért olyan fontos? Van-e olyan stratégia, amivel biztosítható, hogy optimális  mennyiségben vigyük be? Segíthet-e a paleolit étrend? A szelén egy esszenciális mikrotápanyag, amelynek fontos szerepe van a pajzsmirigy és az immunrendszer működésében. A pajzsmirigy arányaiban valójában több szelént tartalmaz mint bármely más szerv.

A szelénnek antioxidáns szerepe is van és az E-vitaminnal szinergisztikusan hat. Dr. Nicolas Ralston, a világ egyik vezető szelén szakértője szerint a szelén egy bizonyos családba tartozó enzimek szintéziséhez szükséges. „Ezek az enzimek” magyarázza Ralston, „olyan funkciókért felelősek mint az oxidatív károsodások megelőzése és visszafordítása, a sejtekben történő jelátvitel fontos elemeinek, és a pajzsmirigy hormonjainak szabályzása.”

Ahogy említettem, a szelénkérdés azért problematikus, mert ha túl sokat viszünk be belőle az már káros. Az Orvosi Intézet szerint a tolerálható bevitel napi szintje felnőtteknek 400 mikrogramm.

Az FDA napi 70 mikrogrammot javasol naponta, de bizonyos vélemények szerint ez kevés. A Buffalo Roswell Park Rákkutató Intézet, például, napi 200 mikrogrammban határozta meg a legbiztonságosabb, a rákmegelőzés (prosztata-, vastagbél- és tüdődaganatok) szempontjából leginkább hatékony mennyiséget.

 

 

A jó hír, hogy a paleolit étrenddel viszonylag könnyű bevinni a napi 100-200 mikrogramm szelént. A szelén legjobb forrásai a gombák, tojás, tenger gyümölcsei, baromfi, magok és diók. A brazil dió az ismert legjobb forrás: 10 gramm (2 dió) 192 mikrogrammot tartalmaz belőle. A fenti táblázat az egyes paleo táplálékok szeléntartalmát mutatja. Mint látni fogja, nincs szükség arra, hogy külön költsünk szelén kiegészítőkre. A legtöbb ember számára egy jól összeálított paleolit étrend elégséges szelént tartalmaz. És ha mégiscsak szeretne szelénből feltölteni, 1-2 brazil dió igazán kiváló természetes kiegészítőnek használható.

 


A cikket fordította: dr. Clemens Zsófia
Agykutató, neurobiológus
Főbb szakterületei, epilepszia, ketózis élettana, alváskutatás. A Paleomedicina kutatóműhelyének megalapítója és szakmai vezetője

A Paleomedicina munkacsoport kizárólag tudományos alapon végzi a tevékenységét. Semmilyen természetgyógyászati módszert nem használunk, ezektől elhatárolódunk. A Paleomedicina által képviselt irányzat, az evolúciós orvoslás, a valódi tudomány része. Nemzetközi orvosi szakfolyóiratokban megjelent közleményeinket itt olvashatják.

 

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK:

Antioxidánsok: egészségesen és fiatalon tartanak. Vagy mégsem?
Önt is átverték már a kurkumával? Avagy a kurkuma orvosi kémiája.
Pajzsmirigy betegség vagy valami más?

 

2015-02-02

Kapcsolódó tartalmak

Are our pets dangerous? Are they able to transmit the coronavirus and cause disease? We now got a clear answer.
2021-01-09
    On several occasions, I have been asked by my acquaintances whether our pets, especially
Une crise de la vésicule biliaire, des calculs de la vésicule biliaire ou autre chose? Des symptômes de la vésicule biliaire pendant un régime paléo?
2020-12-09
  Les patients qui suivent le régime paléo-cétogène ne seront pas surpris
Initial consultations break
2020-11-17
We will have to take a break from initial consultations because of a creative leave. Click here, to
Charismatic Youtube influencers and science. Is it a good combination or not?
2020-11-05
There is a guy coming up with a bombastic video:   We have to say that Frank Tufano is right