Rehabilitáció csak online elérhető

E-mail: paleomedicina@gmail.com

A stressz és a negatív érzelmek nem okoznak rákot

 

Negatív érzelmekkel élni egyáltalán nem jó. A negatív érzelmek azonban önmagukban nem okoznak rákot. A „győzd le a negatív érzelmeidet az egészséged érdekében” legalább olyan üres, haszontalan és tudománytalan jótanács a hobbi életmód tanácsadók részéről mint a „rendezd az alvásciklusod”.

 

 

 

A negatív érzelmek hibáztatása magunkon kívül helyezi az okokat és felmentést ad. Bizonyos esetekben valóban rajtunk kívül van a probléma, de a legtöbb esetben nem. A legtöbb esetben a rák kiváltó oka az ember genetikusan determinált táplálkozása és a tényleges táplálkozásunk közötti szakadék. Ezt belátni, és a táplálkozásunkat radikálisan átalakítani azonban sokkal nehezebb mint rajtunk kívül álló okokra ráfogni a kialakult betegségünket. A „győzd le a negatív érzelmeidet” jótanács nem jó tanács, mivel téves felmentést ad, az okok felismerésétől és a megoldástól is eltávolít.

Bizonyos esetekben a depresszió, szorongás a nyugati táplálkozás tünete, amin ezekben az esetekben lehet segíteni a helyes irányba terelt táplálkozással. A negatív érzelmek és a rák kialakulása között azonban nincs ok-okozati kapcsolat. Egy új metaanalízis, aminek magyar fordítását alább közreadjuk, ismét erre a megállapításra jutott.

 

 

Tomasz Witkowski: A negatív érzelmek nem okoznak rákot – Egy új metaanalízis, amely lerombolja az alternatív gyógyászok által terjesztett, népszerű tévhitet.

E poszt négy olvasója közül egy rákban fog meghalni. Ez az egyszerű statisztika a legtöbb racionálisan gondolkodó embert arra készteti, hogy komolyan foglalkozzon ezzel az eshetőséggel. A legtöbben megpróbálnak olyan életformát követni, amiről azt gondolják, csökkenti a rák kockázatát. De honnan tudjuk, hogy mi csökkenti és növeli a rák kockázatát? Leginkább azoktól a szakemberektől, leginkább tudósoktól, akik ezt a témát kutatják. Amikor bizonytalanság van egy ilyen témában, azonnal előjönnek az önjelölt szakértők. A rák kialakulását befolyásoló tényezőkről manapság nemcsak az orvosoknak és pszicho-onkológusoknak van véleményük, hanem az alternatív medicinát képviselő pszeudopszichológusoknak, akik véleményét az újságírók kritikátlanul felkapják és széles körben terjesztik.

Az egyik ilyen felkapott elképzelés arra vonatkozik, hogy a negatív gondolkodás és a stressz elindíthatják testünkben a sejtek ámokfutását, ami kialakítja a rákot. Ebből kiindulva gyakran hallhatjuk azt a tanácsot, hogy változtassuk meg gondolkodásunkat, hogy megvédjük magunkat a ráktól vagy a pozitív gondolatokkal akár meg is gyógyulhatunk a rákból. Mi az igazság, kell-e félnünk a ráktól, abban az esetben, ha nem vagyunk eléggé optimisták vagy, ami még ennél is rosszabb, néha ránk tör a depresszió?

A Psycho-Oncology nevű folyóiratban nemrég koreai kutatók megpróbáltak választ keresni a kérdésre. Egy metaanalízist (több tanulmány összegző elemzését) végeztek el. A legtöbb publikált tanulmányban eléggé heterogén módon definiálták a depressziót, így a szerzők csak azokat a vizsgálatokat vették alapul, ahol a DSM (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) vagy ICD (International Classification of Disease) kritériumok alapján határozták meg a depressziót. Kilenc tanulmány felelt meg ennek a kritériumnak.

Mi volt a vizsgálat eredménye? Bár találtak néhány gyengébb minőségű vizsgálatot, ami azt mutatta, hogy a depressziós betegek nagyobb valószínűséggel lesznek rákbetegek, az összes vizsgálat átfogó elemezése viszont azt mutatta, hogy a klinikailag diagnosztizált depresszió nem járt nagyobb rákkockázattal.

Fellélegezhetnek-e tehát a depresszióra hajlamos olvasók? A kutatók óvatos véleménye szerint a diagnózis felállítását befolyásoló tényezők valamilyen mértékben befolyásolhatták az eredményeket. Egy másik limitáció arra vonatkozik, hogy a vizsgálatok a nyugati társadalmakban történtek és nem biztos, hogy általánosítani lehet más belőle más társadalmakra. Ráadásul, a rák felismerését elősegítő szűrőprogramok vagy módszerek országonként is különbözhetnek.

A depresszió gyógyszeres kezelése szintén befolyásolhatja a depresszió és rák kialakulása közötti kapcsolatot. Végül a publikációs torzulás jelensége szintén befolyásolhatta az eredményeket. A publikációs torzulás arra vonatkozik, hogy a negatív eredmények (azok az eredmények, melyek szerint nincs összefüggés a depresszió és a rák között) kisebb valószínűséggel kerülnek publikálásra, szemben azokkal az eredményekkel, amely szerint van összefüggés, és amelyek sokkal inkább megfelelnek a mainstream elvárásnak.

A kutatók általában olyan cikkeket írnak, melyeket aztán más kutatók olvasnak. Az óvatos fogalmazás elvárás ezeknél a cikkeknél. Amikor ezek az óvatos megfogalmazások ütköznek az internetes „gyógyítók” arrogáns kinyilatkoztatásaival, nem kérdés, hogy állítás fog nagyobb karriert befutni.
A koreai kutatók metaanalízisének eredménye más kutatási eredményekkel is összhangban van. Sok más vizsgálat (például ez, ez és ez) szintén azt mutatta, hogy az olyan tényezők mint a pozitív/negatív érzelmek, hangulat és a stressz semmilyen kapcsolatban nincs a rák kialakulásával. Sőt van olyan vizsgálat, amely szerint pont fordított kapcsolat áll fenn a depresszió és a rák kialakulása között.

Az a meggyőződés, hogy a pozitív gondolkodással megelőzhető a rák kialakulása azt az pszichológiai igényünket tükrözi, hogy kontrolláljuk a velünk történő eseményeket. Jobb szeretünk arra gondolni, hogy van lehetőségünk ezeket befolyásolni mint arra, hogy nincs. Sajnos a rákot előidéző legtöbb tényező felett nincs hatalmunk és az okát se tudjuk. (Ez utóbbival nem értünk egyet, a rák kialakulásának fő oka az evolúciósan kialakult táplálkozástól való eltérés. Az evolúciós étrendnek megfelelő étrend mellett élő népcsoportok nem betegszenek meg olyan degeneratív betegségekben mint a rák. A paleo-ketogén étrenddel bizonyos esetekben a daganatos betegségek megállíthatók lásd. erről szóló tudományos cikkünket – kiegészítés Paleomedicina)

 

Írta: Dr. Tomasz Witkowski
Dr. Witkowski pszichológus és tudományos szakíró, aki a pszeudotudományok ellen küzd. Több tucat könyv és tudományos cikk és több mint 100 népszerű cikk szerzője, melyek egy része a Skeptical Inquirerben jelent meg. Blogja itt érhető el: https://forbiddenpsychology.wordpress.com

 

A cikk alapjául szolgáló eredeti tanulmány itt érhető el. 

 

 

Fordítás és kiemelés: dr. Clemens Zsófia 

 

Kapcsolódó cikkek:
Daganatterápia, paleo-ketogén étrend: új esettanulmányunk jelent meg
Segítenek-e a daganatos betegeken a drága, államilag támogatott rákgyógyszerek?
Túlélni az agydaganatot. Egy hétköznapi interjú.
"Körülöttem már mindenki meghalt" - interjú Andrew Scarborough-val
Rákgyógyítás: nehéz a döntés, sok a felelőtlen tanács. "Az elmúlt egy évem..."

 

Kapcsolódó tudományos cikk:
Lágyszájpad daganat kezelése paleo-ketogén étrenddel: 20 hónapos követés 

 

A Paleomedicina munkacsoport kizárólag tudományos alapon végzi a tevékenységét. Semmilyen természetgyógyászati módszert nem használunk, ezektől elhatárolódunk. A Paleomedicina által képviselt irányzat, az evolúciós orvoslás, a valódi tudomány része. Nemzetközi orvosi szakfolyóiratokban megjelent közleményeinket itt olvashatják.

 

2017-05-27

 

Kapcsolódó tartalmak

Are our pets dangerous? Are they able to transmit the coronavirus and cause disease? We now got a clear answer.
2021-01-09
    On several occasions, I have been asked by my acquaintances whether our pets, especially
Une crise de la vésicule biliaire, des calculs de la vésicule biliaire ou autre chose? Des symptômes de la vésicule biliaire pendant un régime paléo?
2020-12-09
  Les patients qui suivent le régime paléo-cétogène ne seront pas surpris
Initial consultations break
2020-11-17
We will have to take a break from initial consultations because of a creative leave. Click here, to
Charismatic Youtube influencers and science. Is it a good combination or not?
2020-11-05
There is a guy coming up with a bombastic video:   We have to say that Frank Tufano is right